Domácí přírodní repelent proti hmyzu

Blíží se nám léto, což znamená procházky v přírodě, výlety, koupání, tábory… a taky setkání se štípanci, komáry, klíšťaty a dalšími protivnými hmyzáky. Proto jsme tu dnes s receptem na přírodní repelent, který neobsahuje zbytečné chemikálie a je vhodný i na citlivou nebo dětskou pokožku.

Proč domácí?

Jak už jsme naznačili, v domácím spreji proti hmyzu nenajdete chemikálie, které jsou většinou obsažené v kupovaných repelentech. Ty mají bohužel negativní dopad na přírodní prostředí, a navíc celkem často způsobují podráždění očí nebo kůže a různé vyrážky.

repelent

Jednoduše, levně, bez odpadu

Významným plusem domácího repelentu je i jeho relativně nízká pořizovací cena a fakt, že ho zvládnete namíchat bez vybavení, jednoduše a za pár minut. Recept si můžete také upravit podle vašich potřeb a ingrediencí, které máte ve spíži. Vyrobíte ho tolik, kolik zrovna potřebujete a můžete si jej nalít do různě velikých lahviček, které se dají použít opakovaně, a na výlet vyrazit s takovým množstvím repelentu, které se vám bude hodit.

A protože jsme si jistí, že domácí přírodní repelent by měl mít doma opravdu každý, přinášíme hned několik možností, jak na něj!

Sprej proti hmyzu s esenciálními oleji

Esenciální oleje jsou skvělým pomocníkem, co se boje proti hmyzu týče. Tento přírodní repelent je tedy velmi účinný, ale některé éterické oleje mohou způsobit nepříjemný pocit na velmi citlivé nebo dětské pokožce, takže předem určitě zkoušejte, nebo tenhle repelent prostě stříkejte jen na oblečení, i tak funguje skvěle.

Esenciální oleje odpuzující hmyz obecně:

Jakákoli kombinace těchto olejů výborně účinkuje proti komárům a jiným druhům hmyzu: citronella, geranium (muškát), estragon, citron, tymián, cedr, levandule, badyán, eucalyptus citronový, cajeput, rozmarýn, máta.

Všechny tyhle éterické oleje působí skvěle, pokud tedy chcete zkusit domácí repelent, ale chybí Vám některý z našich použitých olejů, nebojte se jej nahradit jiným z výše jmenovaných.

Co je na domácí repelent potřeba:

30 kapek EO geranium (muškát)

30 kapek EO citronella

20 kapek EO eucalyptus citronový

20 kapek EO levandule

10 kapek EO rozmarýn

1 polévková lžíce vodky nebo lihu

½ hrnku (120 ml) vilínové vody

½ hrnku (120 ml) vody nebo octa (ten účinkuje silněji)

1 čajová lžička rostlinného glycerinu (nemusí být, ale zajistí lepší smísení všech ingrediencí)

Jak na to:

Esenciální oleje nakapejte do vybrané lahvičkyrozprašovačem. Přidejte vodku nebo líh a dobře protřepejte. Ke směsi esenciálních olejů a alkoholu přilijte vilínovou vodu a znovu protřepejte. Pak přidejte glycerin a protřepejte. Nakonec přidejte vodu a znovu protřepejte. Dobře protřepejte také před každým použitím (voda a oleje se po čase přirozeně oddělí).

Domácí bylinkový repelent

Domácí sprej proti hmyzu zvládnete vyrobit i bez esenciálních olejů. Tahle varianta je levnější a jemnější, ale zároveň trochu méně účinná než ta s esenciálními oleji.

Co je na něj potřeba:

Destilovaná voda

Vilínová voda (případně líh)

Sušené nebo čerstvé bylinky: levandule, máta peprná, hřebíček, citronella, citronová tráva, rozmarýn, tymián, šanta kočičí.

Jak na to:

Svařte hrnek vody (240 ml) se 3 nebo 4 polévkovými lžícemi bylinek v libovolné kombinaci. Ověřenou směs tvoří lžíce máty peprné, lžíce levandule, lžíce rozmarýnu, lžíce šanty kočičí a několik kusů hřebíčku. Všechno rozmixujte, přikryjte a nechte vychladnout (přikrytí nádoby je důležité, neuniknout tak těkavé látky). Poté sceďte a bylinkový odvar smíchejte s vilínovou vodou. Přelijte do vhodné lahvičky a skladujte ideálně v lednici, sprej v létě krásně chladí.

TIP: Pokud máte čas, vytvořte si účinnější verzi tohoto repelentu a z bylinek a lihu (40%) si vyrobte tinkturu.

Další jednoduché nápady proti hmyzu

Nemáte-li všechny ingredience, dobrý repelent vytvoříte i z jiných poměrů, vyhrajte si! Obecně na domácí repelent potřebujete ocet, vodku nebo líh (40%), vilínovou vodu a rostlinný glycerin nebo třeba kokosový olej v kombinaci se zmiňovanými esenciálními oleji, bylinkami nebo česnekem (s tím ale opatrně, umí spálit pokožku).

Skvěle působí taky vanilka. Přidejte vanilkový extrakt do našich receptů nebo smíchejte vilínovou vodu s vodou a vanilkovým extraktem a použijte jako rychlý repelent. Jednoduchá, ale účinná varianta je vanilkový macerát namazaný přímo na kůži.

Na horké části těla (za uši, na krk, do podpaží) natřete vavřínový olej nebo levandulový esenciální olej. Pokud máte, skvěle působí i rozemnutá čerstvá levandule vetřená do těchto částí těla.

Na zahrádce nebo květináči pěstujte bylinky odpuzující hmyz. A až bude potřeba rychle zasáhnout, jen je rozemněte a vetřete do kůže. Skvělá je máta i bazalka, a ty má doma skoro každý!

Poznámky

Repelent berte na výlety s sebou a jednou za 2 až 3 hodiny se přestříkejte. Skvěle se na to hodí malé lahvičky s rozstřikovačem, třeba tahle, která v batůžku nezabere žádné místo.

Svůj vyrobený repelent, stejně jako jiné domácí přípravky, nejprve otestuje na menší části kůže, třeba na noze.

Recepty se nebojte upravit podle svých představ a podle nároků prostředí, ve kterém se pohybujete!

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Domácí přírodní repelent proti hmyzu

  1. Do prvního receptu na repelent je napsán glycerin. Od vás kupovaný je v tuhé formě, proto jsem zkusila vše zahřát, ale ani tak se glycerin s ostatními složkami nespojil. Proto je lepší ho tam nedávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *