Jarní vegan balzám na rty s heřmánkem a citrusovou vůní – jak vyrobit?

Návod na výrobu příjemně lehkého, přesto na rtech dlouho zůstávajícího svěžího vegan balzámu na rty s hojivým heřmánkem a vůní citrusů. Zcela rostlinné složení a rychlá výroba jsou jako stvořené pro jarní a letní dny.

 

Jaro je tady! Sluníčko vykukuje, vítr občas pořádně zafouká, přes den je krásné teplo, ráno a k večeru pořád chladno. Pokud i vaše rty na rozmanité počasí reagují vysušením a popraskáním, pojďte si s námi vyrobit jednoduchý vegan balzám na rty, který se na pokožku rtů „přilepí“ a trpělivě na ní několik hodin zůstává a udržuje tak rty spokojeně hydratované a vyživené.

Obrázek1

Voní po svěžím citrusovém esenciálním litsea cubeba a na rtech zanechá něžně rozverný lesk a hebkost. Heřmánek ve formě uklidňujícího bisabololu voní sice jenom malinko, ale jeho hojivé a pečující účinky jsou obrovské. Jarní barvy nezdobí jenom obaly, ale díky šípkovému oleji je i balzám jemně oranžový.

 

Protože naše ekokozí srdce toužila po výrobě balzámu zcela rostlinného, místo klasického včelího vosku, který je naprosto báječný ve většině balzámů, ale není vegan, jsme sáhli po vosku karnaubském. Karnaubský vosk je křehká, lesklá surovina získávaná z povrchu listů palmy Copernica prunifera, která roste v Brazílii. A díky lehkosti a lesklosti se používá nejen v kosmetice, ale třeba také při výrobě cukrovinek nebo leštěnek na dřevo.

Obrázek2

 

V základu balzámu pak najdete souhru tuků – babassu olej, který je vlastnostmi velmi podobný oleji kokosovému a můžete jej s ním tedy dle libosti zaměňovat, mandlové máslo, mandlový a šípkový olej pro oranžovou barvu. I tyhle tuky můžete nahradit, jak najdete na konci návodu. Uvedená kombinace je ale opravdu dobře vyladěná pro lehoučký, přesto výživný balzám do teplejších jarních a letních dní. Doporučujeme vyzkoušet!

Jarní vegan balzám na rty s heřmánkem a citrusovou vůní

Co je na to potřeba?

pro výrobu cca 6 až 7 balzámů v barevných vysouvacích tubách na balzám

–        6 gramů babassu oleje

–        6 gramů mandlového oleje

–        5 gramů mandlového másla

–        4 gramy karnaubského vosku

–        3 gramy šípkového oleje

Obrázek3

 

–        0,1 gramu vitaminu E

–        cca 10 kapek bisabololu

–        cca 2 kapky esenciálního oleje Litsea Cubeba (stačí velmi malé množství)

Obrázek4

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň. Do žáruvzdorné nádoby si odvažte másla, oleje a karnaubský vosk a nechte ve vodní lázni zahřívat. Počítejte s tím, že karnaubský vosk potřebuje na rozpuštění mnohem více času než například vosk včelí.

Když je vše tekuté, vyjměte nádobu se směsí z vodní lázně a přimíchejte vitamin E, bisabolol a esenciální olej.

Obrázek5

Po promíchání směs nalijte do připravených obalů a nechte vystydnout a zatuhnout. A je to!

Obrázek6

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

–        Babassu olej můžete nahradit olejem kokosovým.

–        Karnaubský vosk zastoupí kandelilový vosk.

–        Místo mandlového másla můžete použít máslo bambucké nebo mango máslo.

–        Šípkový olej zastoupí rakytníkový nebo karanja olej. Lze jej vynechat a jeho množství nahradit mandlovým olejem, pokud nechcete balzám oranžový.

–        Mandlový olej můžete nahradit jakýmkoli jiným lehkým olejem.

Obrázek7

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *