Úklid bez chemikálií: návod na výrobu přírodních domácích čistících produktů

Víte, co je hlavním zdrojem znečištění ovzduší v budovách a domácnostech? Jsou to čistící prostředky! Trochu paradox, že? Vezmeme-li v potaz, že je kupujeme převážně proto, abychom měli domácnost čistší a bezpečnější. Místo toho si doma ale budujeme malou soukromou chemickou skládku 😊

Mnoho chemikálií, které často najdeme ve většině běžných čistících prostředků, mohou způsobovat různé zdravotní komplikace (zejména pokud je používáme ve velkém množství), a to třeba bolesti hlavy, vyrážky nebo alergie. O některých se dokonce tvrdí, že mohou zvyšovat riziko rakoviny…úklid

 

Zní to až moc jednoduše!

Ale nezoufejte! Existuje dostatek bezpečných možností, jak se postarat o to, aby Váš domov zel čistotou. A je skoro až neuvěřitelně jednoduché si čistící prostředky šetrné k přírodě i našemu zdraví vyrobit doma!

Celou domácnost zvládnete vypulírovat s minimem základních ingrediencí, jsou jimi:

A budou se hodit i:

Domácí šumivky do záchodu

Ve skleněné míse smíchejte jedlou sodu a kyselinu citronovou. Při práci s kyselinou buďte opatrní a raději pracujte v rukavicích, pokud jste citliví, uděláte dobře, když si při míchání dáte přes nos a ústa šátek nebo kapesník. Suché ingredience postupně vlhčete rozstřikovačem. Budou Vám stačit jedno nebo dvě zmáčknutí pumpičky, směs by měla být skoro suchá. Míchejte. Přidejte esenciální oleje a znovu promíchejte. Směs napěchujte do formiček a nechte minimálně přes noc uschnout. (Šumivky do záchodu nemusí být úplné krasavice, můžete je tedy jen umačkat v ruce nebo pomocí lžíce a nechat je ztvrdnout na pergamenovém papíře). Až uschnou, přemístěte je do vzduchotěsné nádoby a použijte, až bude potřeba.

Poznámka: Při použití šumivky raději nespěchejte a záchod nesplachujte, dokud opravdu nedošumí. (Nevím, co by na šumivku říkalo potrubí a nechci si Vaše vodovody vzít na svědomí😊)

Šetrný čistič odpadu

V míse smíchejte stejný díl soli a jedlé sody. Směs nasypte do ucpaného odpadu. Zalijte octem a nechte vše pár minut odstát. Nakonec do odpadu nalijte horkou vodu.

TIP: Směsi soli a jedlé sody si rovnou namíchejte víc a šoupněte ji do vzduchotěsného obalu. A až se Vám zase něco ucpe, budete připraveni!

Domácí tablety do myčky

Ve velké míse dobře promíchejte jedlou sodu, prací sodu, sůl a kyselinu citronovou. Do suchých ingrediencí přilijte hrnek vody. Před promícháním počkejte, než se ve směsi přestanou tvořit bublinky – to bude trvat asi minutku. Směsí naplňte formu a každý dílek důkladně upěchujte. Takhle nechte alespoň přes noc odpočívat. Po vyklepnutí z formiček tablety přemístěte do vzduchotěsné sklenice nebo krabičky, aby nezvlhly. Před každým spuštěním myčky nalijte do otvoru pro leštidlo asi půl hrnku octa, zamezí skvrnám na nádobí.

Domácí čistící prostředek pro všechno

Všechno jednoduše smíchejte v lahvičce s rozstřikovačem a před každým použitím pořádně protřepejte.

Šetrný pískový čistič (na vydrhnutí vany, dřezu, držadel…)

Vše smíchejte, přemístěte do vzduchotěsné nádoby a při úklidu podle potřeby použijte.

Přírodní prostředek na nádobí

Mýdlo, vodu a esenciální olej nalijte do vhodné lahvičky nebo nádobky a dejte se do umývání.

Domácí prášek do myčky nádobí

Vše smíchejte a pro každé mytí použijte vrchovatou lžíci prášku. Místo leštidla použijte ocet.

Domácí čistič skla

Všechno nalijte do lahvičky s rozstřikovačem a před použitím dobře protřepejte.

Přírodní leštěnka

Oboje naneste na hadřík a jemně zapracujte do povrchu nábytku.

Domácí prací prášek

 • 370 gramů vloček marseillského mýdla
 • 6 hrnků prací sody
 • Esenciální oleje – výborný je citronový, funguje jako odmašťovač, do každého praní stačí asi 5 kapek
 • Vinný ocet – volitelně pro změkčení prádla, ½ hrnku při každém praní
 • Peroxid vodíku – volitelně při praní bílého prádla, ½ hrnku do každého pracího cyklu

Ve velké míse smíchejte prací sodu a marseillské mýdlo. Pokud máte, použijte food processor, sekáček nebo mixér, vytvoříte tak krásně jemný prášek. Esenciální olej můžete přidat buď rovnou do směsi, nebo si jej nechat v blízkosti pračky a při každém praní použít (my dáváme přednost druhé variantě). Dávka na jeden prací cyklus je 2-3 lžíce směsi. Pokud perete ve studené vodě, je lepší si prášek dopředu rozpustit ve trošce horké vody. Perete-li bílé, můžete do prostoru pro bělidlo nalít tak půl hrnku peroxidu vodíku.

Ekokozí sada na výrobu pracího prášku (na barevné i bílé)

A pokud si na vlastní výrobu prášku úplně netroufáte nebo se nechcete zdržovat nákupem několika ingrediencí a následného odměřování, není nic jednoduššího, než si pořídit ekokozí sadu na výrobu pracího prášku, ve které budete mít všechno, co potřebujete. Navíc s ní vyrobíte prášek jak na bílé, tak barevné prádlo. V sadě najdete:

 • 300 g marseillského mýdla (již nastrouhané vločky)
 • 2 kg uhličitanu sodného (prací sody)
 • 50ml silice
 • 1 kg perkarbonátu sodného
 • 50 g TAEDu
 • podrobný návod pro výrobu

Ekokozí sada na výrobu pracího gelu (barevné i bílé prádlo)

A že používáte raději gel než prášek? Nebojte, i pro Vás máme v Ekokoze řešení. Sada na výrobu pracího gelu, jak na barevné, tak bíle prádlo bude přesně pro Vás! Vyrobíte s ní 10 litrů gelu, přičemž dávkování je 250 – 500ml na pračku a v sadě najdete:

 • 250 g marseillského mýdla (již nastrouhané vločky)
 • 250 g uhličitanu sodného (prací sody)
 • 50ml pomerančové silice
 • 1 kg perkarbonátu sodného
 • 50 g TAEDu
 • 10 litrový plastový kýbl s víčkem (na uchování pracího gelu)
 • podrobný návod pro výrobu

Praní v ruce

Při praní v ruce není nic jednoduššího než použít tuhé mýdlo, zkuste třeba tohle mýdlo na praní „PARFAIT“ se sírou. Obsahuje kokosový olej, olivový olej, lanolin, mořskou sůl, síru a vysoce kvalitní tuky a oleje a postará se o absolutní čistotu Vašeho prádla. Nebo sáhněte po marseillském mýdle, které se ve Francii používá na mytí a čištění čehokoli, od praní prádla po mytí citlivé dětské pokožky. Vyzkoušejte tohle, které je první marseillským mýdlem s certifikátem COSMÉBIO nebo přírodní zelené marseillské mýdlo s olivovým olejem, které, jako všechna přírodní mýdla, neobsahuje složky na bázi ropy ani živočišné tuky.

A pomocí čeho doma rádi uklízíte Vy? 😊

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Úklid bez chemikálií: návod na výrobu přírodních domácích čistících produktů

 1. Dobrý den, moc se mi líbí Vaše rady, ale jste si opravdu jistí, že lze prací sodu použít na mytí nádobí? Někde jsem četla, že by se v kuchyni vůbec neměla používat – myšleno na mytí nádobí.
  Děkuji a moc zdravím,
  D. H.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *