Emulgované tělové máslo – jednoduché přírodní pleťové máslo, co se neroztéká v horku

Těžké, mastné tělové produkty jsou v létě víc než nepříjemné. Proto jsme tu se snadným návodem na skvělé, lehké a výživné pleťové máslo, co se nerozteče ani v horkých letních měsících, ve kterém se netvoří hrudky a jeho výroba je velmi jednoduchá a levná!

emulgované máslo banner

Co je to emulgované tělové máslo?

Emulgovaná tělová másla jsou tuhé, krémové emulze máslovité konzistence. Typické jsou svojí bohatostí, který bývá větší, než jak je tomu u tělových mlék nebo krémů – to je proto, že olejová fáze másel tvoří většinou alespoň 25 % směsi. Hustotou jsou spíše tužší až „pevnější“ a často obsahují přírodní másla (to ale není pravidlem, tělové máslo vyrobíte i bez másla :)).

Jedná se zkrátka o velmi výživnou variantu tělového krému nebo pleťového mléka. Jak mu budete říkat vy, je ale úplně jedno.

 

Čím se tělové emulgované máslo liší od klasických tělových másel?

Liší se výrazně, a to už v samotném popisu. Klasická známá, snad všemi vyzkoušená, domácí tělové másla jsou bezvodá. Emulgovaná másla obsahují tuky i vodu, a z nich je pak vytvořena emulze.

emulgomaslo 5

Většina komerčních tělových másel je emulgovaná – proto jsou tak příjemná a často tak nějak lehčí a „lepší“ než ta doma vyráběná. Jedná se totiž o emulze, jen to nejspíš není třeba zdůrazňovat. V našem světě přírodní kosmetiky a domácí výroby to ale zdůraznit třeba je, tak, aby se nám nepletla tělová másla klasická a tělová másla emulgovaná.

emulgomaslo 4

Co jsou výhody emulgovaného tělového másla?

Je jich spousta! Jen pro jasnost, porovnáváme teď bezvodé máslo a emulgované máslo.

– Díky obsahu vody jsou emulgovaná másla mnohem lehčí. A taky výrazně levnější, co se nákladů na výrobu týče!

– Super je taky mnohem větší škála přídavků, které lze do produktu přimíchat – můžeme do nich totiž začlenit všechny ve vodě rozpustné ingredience, jako je třeba glycerin, panthenol nebo pentavitin, který do másla přidáme i my.

Pentavitin je 100% přírodní aktivní ingredience, sacharidový izomerát, který umí neskutečně dobře hydratovat a hodí se pro použití v péči o pokožku i vlasy. Vykazuje mnohem účinnější vazbu na vlhkost než jiné látky, třeba glycerin nebo močovina. Ideální je proto pro suchou nebo sluncem poškozenou pokožku. Blahodárně a úlevně působí při nepříjemných projevech na kůži, jako je svědění, drsnost, nerovnosti, křehkost nebo jiné. Do letního tělového másla paráda!

emulgomaslo 1

Tou největší výhodou emulgovaných másel je ale jistě jejich stabilita – nereagují na teplotu změnou struktury (na rozdíl od klasických másel, která se v teple roztečou, v chladu ztvrdnou a pak kvůli výkyvům tvoří nepříjemné hrudky, které umí zkazit celý produkt).

– Emulze jsou mnohem stabilnější. Zkoušeli jsme hotové emulgované tělové máslo zahřívat a vydrželo bez změny textury až do 80 °C – což je teplota, kterou těžko překročíte v běžném životě 🙂

Nebudeme to dál prodlužovat, pojďte s námi míchat, tady opravdu nebude litovat!

Emulgované tělové máslo – jednoduché přírodní pleťové máslo, co se neroztéká v horku

Co je na to potřeba?

zahřívaná olejové fáze

–        4 gramy emulgačního vosku NF

–        19 gramů meruňkového oleje

–        5 gramů rafinovaného bambuckého másla

–        6 gramů cetyl alkoholu

mírně zahřívaná vodní fáze

–        48, 3 gramů destilované nebo květové vody

–        15 gramů rostlinného glycerinu

–        2 gramy pentavitinu

při stydnutí přimícháváno

–        0,5 gramu konzervantu Leucidal

–        0,2 gramy vůně Yuzu

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň. Do malé žáruvzdorné misky si odvažte vodní fázi. Do druhé větší žáruvzdorné misky si odvažte olejovou fázi. Olejovou fázi vložte do vodní lázně a nechte zahřívat. Až budou suroviny v olejové fázi rozpuštěné, do vodní lázně vložte na pár minut také vodní fázi tak, aby se i suroviny v ní mírně zahřály a směs při smíchání nedostala teplotní šok.

emulgomaslo 2

Když jsou všechny suroviny v olejové fázi tekuté a vodní fáze je mírně zahřátá, vyjměte obě mísky z vodní lázně. Osušte, připravte si silikonovou stěrku a vodní fázi vlijte do olejové, ihned dobře promíchejte silikonovou stěrkou.

Poté pomocí tyčového mixéru směs několikrát (spíše kratšími cykly) promíchejte. Snažte se do směsi zbytečně nezašlehávat vzduch, udržujte mixér ponořený.

Směs v tento moment bude úplně tekutá a lehká, to je v pořádku 🙂 Po několika „zamixováních“ opět vezměte do ruky stěrku, směs promíchejte (nezapomeňte poctivě stírat rychleji tuhnoucí směs po stranách misky). Po pár minutách opět použijte tyčový mixér. Jakmile si všimnete, že směs začíná poměrně rychle tuhnout, je čas do másla dobře přimíchat pentavitin, konzervant a vůni a pak přemístit máslo do vybraných obalů.

Co se obalů týče, volte dózy se širokým hrdlem (nenechte se zmást počáteční tekutostí), máslo bude opravdu máslové a budete ho z obalu nabírat pohodlně prsty.

Nechte několik hodin tuhnout a pak si užívejte skvělé tělové máslo!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *